Logo-3

کی روش شطرنج جهان در راه ایران

شادی پریدر در گفت‌وگو با ایرنا، با بیان اینکه فدراسیون شطرنج به دنبال معرفی ستارگان بزرگی از شطرنج ایران به جهان است اظهار داشت: تامین منابع مالی استخدام مربیان بزرگ خارجی یکی از مشکلات فدراسیون بود که با تدبیر حسن تامینی رئیس فدراسیون در حال برطرف شدن است. در اواخر سال گذشته (۱۴۰۱) مسعود رشیدی رییس هیئت شطرنج استان کرمان به عنوان رئیس کمیته اقتصادی فدراسیون منصوب شد و در تلاش است تا منابع مالی استخدام یکی از مربیان خارجی را تامین کند.

وی ادامه داد: مربی که اکنون برای هدایت کوتاه مدت تیم ملی شطرنج در نظر گرفته شده یکی از بزرگان شطرنج روسیه است که عنوان قهرمانی این رشته را در کارنامه دارد. مذاکرات اولیه با این مربی انجام شده و به دنبال نهایی کردن حضور وی در ایران هستیم. او چند هفته در کشورمان خواهد ماند و هم بر تیم ملی و هم بر برنامه‌های توسعه شطرنج در رده‌های سنی نظارت می‌کند. این مربی روس می‌تواند منشاء تحول در شطرنج ایران باشد. بی تردید او یکی از بزرگان شطرنج جهان است که می‌شود با مربیان بزرگی مانند کارلوس کی‌روش در فوتبال جهان مقایسه کرد.

نایب رئیس فدراسیون شطرنج این را هم گفت: استخدام بلندمدت وی هزینه زیادی برای فدراسیون دارد که با بودجه کنونی این کار سخت است. ما برای کوتاه مدت از این چهره مطرح شطرنج جهان استفاده خواهیم کرد تا نخبگان شطرنج از دانش روز این مربی بهترین بهره ممکن را بگیرند. سطح استاد بزرگ‌های شطرنج ایران بالا است و باید با مربیان بزرگی کار کنند. این مربی در بخش خانم ها نیز نظارت خواهد کرد تا بتوانیم در ۲ بخش مردان و بانوان بهترین نتیجه را در بازی های آسیایی هانگژو کسب کنیم.

استاد بزرگ سابق شطرنج ایران با بیان اینکه تیم‌های ایرانی در ۲ بخش زنان و مردان به هانگژو اعزام می‌شود گفت: خرداد اسامی نهایی شطرنج‌بازان اعلام خواهد شد.در بخش آقایان شطرنج‌بازهای خوبی داریم اما در بخش بانوان کار سخت شده است. سهمیه ما برای بازی‌های آسیایی پنج آقا و پنج بانو خواهد بود که در بخش انفرادی و تیمی رقابت خواهند کرد.